Meble kuchenne – jak dokonać właściwego wyboru?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak ArchJudyta Aranżacja Wnętrz Judyta Grzybek nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

ArchJudyta Aranżacja Wnętrz Judyta Grzybek

Meble kuchenne – jak dokonać właściwego wyboru?

Autor: ArchJudyta Aranżacja Wnętrz Judyta Grzybek, publikacja: 2016-09-02

Właśnie budujesz dom albo kupiłeś mieszkanie i zastanawiasz się, jak - przy często ograniczonym budżecie, zaaranżować wnętrza całej inwestycji. W pierwszej kolejności swoje myśli kierujesz w stronę zaprojektowania kuchni i łazienki. W niniejszym artykule pragnę przede wszystkim poruszyć temat kuchni, która często jest sercem domu lub też naszą wizytówką (z uwagi, iż jest połączona z salonem, w którym przyjmujemy gości).

Aranżacja kuchni

Aranżacja wymarzonej kuchni nie jest łatwa. Tak jak wspomniałam, często mamy ograniczony budżet i do tego dochodzi jeszcze brak pomysłów. Pamiętajmy, iż większy budżet otwiera więcej możliwości, co nie oznacza wcale, iż klienci mający duży budżet mają znaczenie łatwiej. Idealnym rozwiązaniem jest powierzenie tego niełatwego zadania odpowiedniemu specjaliście, wówczas unikniemy wielu niepotrzebnych pomyłek i stresu. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego - czy z architektem, czy też bez architekta - należy pamiętać o kilku istotnych zasadach, które pomogą nam w doborze odpowiedniego wyposażenia lub po prostu ułatwią nam kontakt z architektem wnętrz, co przełoży się na lepszą i efektywniejszą współpracę.

Meble kuchenne

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, producenci prześcigają się w rozwiązaniach, dzięki czemu mamy setki wariantów i możliwości wyboru mebli kuchennych. Można zacząć od tak zwanych zestawów standardowych (są to gotowe meble kuchenne w komplecie). Jest to najtańszy rodzaj mebli charakteryzujący się ograniczeniami w długości zestawu, jak i jego frontów czy blatu. Najczęściej są to meble wykonane z jednych z najtańszych dostępnych na rynku płyt meblowych, dlatego tego typu meble najlepiej sprawdzają się we wnętrzach przeznaczonych na wynajem (typu kwatery w ośrodku wczasowym). Właściciel takiego wynajmowanego wnętrza może stosunkowo niedrogo kupić meble i wyposażyć kilka pomieszczeń, nie martwiąc się, iż bardzo droga kuchnia ulegnie zniszczeniu.

Do mieszkania czy też domu, w którym zamierzamy spędzić znacznie dłuższy czas, a niejednokrotnie całe życie należy pomyśleć o meblach lepszej jakości – co to znaczy? Nie muszą to być najdroższe meble na rynku - tu często producenci sztucznie podbijają cenę albo wykorzystują dodatkowe akcesoria, które podnoszą cenę mebli, a nie poprawiają ich funkcjonalności, np. zaślepki na zawiasy z nadrukowanym logo producenta mebli czy kolorowe boki szuflad, których na co dzień i tak nie widać.

Kuchnia z okapem wyspowym

Kuchnia z okapem wyspowym

Poza nimi mamy do dyspozycji meble modułowe wielu producentów - i tutaj możemy ułożyć kuchnię jak z klocków, dzięki czemu możemy mieć kuchnię swoich marzeń w dobrej cenie. W związku z tym, że meble modułowe są produkowane w określonych szerokościach, są tańsze. Tak zwany moduł najczęściej produkowany jest co 10 cm, a ewentualne pozostałości uzupełnia się tzw. blendami. Producenci dają nam możliwość wyboru frontu (jego rodzaju i koloru) oraz koloru korpusu czy blatu, jak i dodatkowych akcesoriów. Oczywiście jest to ograniczona paleta, ale dużo szersza niż w gotowych kompletach.

Idealnym rozwiązaniem jest wykonanie kuchni na wymiar. Tutaj trzeba znaleźć sprawdzonego stolarza, bo stolarz stolarzowi oczywiście nie jest równy. Dobry zakład stolarski może zaoferować naprawdę nietypowe rozwiązania, od szerokiej gamy kolorystycznej frontów (najczęściej mamy możliwość doboru go ze wzornika RAL czy NCS) oraz ich kształtów, przez blaty z laminatów, granitów czy konglomeratów. Dodatkowo wykonawca może zaprojektować szafkę o dowolnym wymiarze i z dowolną liczbą szuflad itd. Wszystko oczywiście ma swoje ograniczenia technologiczne, ale jest tu znacznie bogatsza paleta możliwości niż w pozostałych przypadkach.

Zasada zachowania trójkąta roboczego

Niezależnie od tego, na jakiego wykonawcę się zdecydujemy, dalej pozostaje otwarta kwestia, jak ma wyglądać nasza kuchnia. Pod względem estetycznym możemy kierować się aktualnymi trendami, stylem czy upodobaniem, a pod względem praktycznym musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Mianowice, pamiętajmy o trójkącie roboczym w kuchni, który pokazuje nam ustawienie trzech podstawowych urządzeń w kuchni – lodówki, zlewu i płyty kuchennej/piekarnika. Dzięki jego zachowaniu będzie nam się komfortowo korzystało z kuchni. Trzeba pamiętać, że minimalna odległość między zlewozmywakiem a lodówką powinna wynosić 120 cm, a nie powinna być większa niż 210 cm. Tak samo wygląda sytuacja między lodówką a kuchenką czy płytą. I podobnie wygląda sytuacja między lodówką a kuchenką, ale tutaj maksimum to 270 cm odległości.

Kuchnia prowensalska

Kuchnia prowensalska

Niezależnie od tego, na jakiego wykonawcę się zdecydujemy, dalej pozostaje otwarta kwestia, jak ma wyglądać nasza kuchnia. Pod względem estetycznym możemy kierować się aktualnymi trendami, stylem czy upodobaniem, a pod względem praktycznym musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Mianowice, pamiętajmy o trójkącie roboczym w kuchni, który pokazuje nam ustawienie trzech podstawowych urządzeń w kuchni – lodówki, zlewu i płyty kuchennej/piekarnika. Dzięki jego zachowaniu będzie nam się komfortowo korzystało z kuchni. Trzeba pamiętać, że minimalna odległość między zlewozmywakiem a lodówką powinna wynosić 120 cm, a nie powinna być większa niż 210 cm. Tak samo wygląda sytuacja między lodówką a kuchenką czy płytą. I podobnie wygląda sytuacja między lodówką a kuchenką, ale tutaj maksimum to 270 cm odległości.

Sprzęty kuchenne

Meble kuchenne to nie tylko korpusy, fronty i blaty. Na komfort pracy w kuchni również wpływają odpowiednie sprzęty kuchenne. W dzisiejszej kuchni nie wolno zapomnieć o odpowiednim zlewie – najlepiej z dużą komorą i ociekaczem lub z półtorakomorą i ociekaczem. Ociekacz nie musi być duży, jeśli planujemy w kuchni zmywarkę. Kiedy liczba domowników jest większa niż dwie osoby, zaleca się wybór zmywarki o szerokości 60 cm, zaś kiedy jest ich mniej to 45 cm w zupełności wystarczy. Jeśli w niedalekiej przyszłości planujemy powiększenie rodziny, lepiej zdecydować się na zmywarkę 60 cm, ponieważ później wymiana na większą wymagałaby zmian konstrukcyjnych kuchni, co wiązałoby się z dużymi kosztami. Istotne znaczenie ma także lodówka. Może ona być tradycyjna, wolnostojąca o szerokości 60 cm, ale również można ją ukryć w zabudowie meblowej – tutaj trzeba pamiętać, że nie każda lodówka nadaje się do zabudowy. Kolejnym rozwiązaniem może być lodówka side by side, czyli szersza, mająca ok. 90 cm i najczęściej 2 pary drzwi, chociaż możemy znaleźć również lodówki z 4 parami drzwi czy drzwiami i szufladami. Szersze lodówki mogą mieć dodatkowo kostkarkę lub dozownik wody, a dzięki ich gabarytom zyskujemy więcej miejsca na produkty spożywcze, jednak musimy pamiętać, że taka lodówka nie sprawdzi się w małej kuchni.

Kolejnym problemem jest wybór kuchenki czy płyty. Na rynku mamy pełen wachlarz produktów - od kuchenek zintegrowanych z piekarnikiem (wolnostojące), po sprzęt pod zabudowę (dostępne osobno piekarniki i osobno płyty). Gdy decydujemy się na to drugie rozwiązanie, mamy jeszcze możliwość wyboru, czy płyta ma być gazowa, czy indukcyjna. Tutaj nie będę wskazywać, która jest lepsza, bo są zwolennicy różnych rozwiązań, ważne, aby pamiętać o rozmieszczeniu palników. Gdy lubisz gotować lub jesteś zmuszona gotować na wielu palnikach jednocześnie, na pewno lepiej będzie się sprawowała płyta, która ma większy rozstaw palników lub jest 5-palnikowa. Wtedy mamy możliwość ustawienia większych garnków, które będą stabilnie stały na płycie. Przy rozwiązaniu indukcyjnym warto zwrócić uwagę na to, czy pola grzewcze, na których będziemy gotować, mają opcję łączenia się w jedno większe pole do gotowania.

Mała kuchnia

Mała kuchnia

Jak wygląda sprawa piekarników? Producenci prześcigają się we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań. Podstawowe ważne funkcje to programy, które mają możliwość włączenia grzałki górnej, grzałki dolnej, grzałki górnej i dolnej jednocześnie, do tego możliwość włączenia którejś z tych opcji z termoobiegiem oraz możliwość włączenia samego termoobiegu. Pozostałe funkcje piekarnika nie są niezbędne, ale pomagają nam łatwiej korzystać z urządzenia. Dlatego tutaj musimy indywidualnie zadecydować, czy potrzebujemy tych wszystkich „bajerów”, za które można naprawdę dużo zapłacić. I o ile takie funkcje jak nastawienie sygnału o ukończonym pieczenia (w większości piekarników jest to standard) czy wybór już gotowych ustawień (na przykład do pieczenia pizzy czy kurczaka z rożna) są potrzebne i często wykorzystywane, sprawiają, że pieczenie jest przyjemniejsze, tak np. możliwość przeglądania zdjęć czy przepisów (takie opcje również można znaleźć w sprzętach kuchennych) na panelu piekarnika nie jest koniecznością

Jest jeszcze jeden sprzęt kuchenny, którego w ogóle nie doceniamy. Mam na myśli okap kuchenny. Wielu z nas myśli, że to tylko ozdoba kuchni, ale jeśli zakupimy wydajny okap i, co ważne, mamy możliwość podłączenia go do wentylacji, to pomoże nam on pozbywać się brzydkich zapachów i pary z domu. Zatem jaki wybrać? Wszystko zależy od preferencji. Tu mamy szereg możliwości. Okap może być w ogóle niewidoczny (schowany do szafki). Może być widoczny jedynie jego panel (tak jak w okapach teleskopowych), który wysuwa się tylko w momencie gotowania. Okap może wysuwać się z blatu – wtedy mamy więcej miejsca na szafki wiszące, bo już nie musimy jednej przeznaczać na schowanie silnika okapu. Oczywiście okap może być też w pełni widoczny, wykonany w ciekawej wręcz kosmicznej linii lub całkiem prosty, w formie tuby czy prostopadłościanu. Okapy występują również w wersji tak zwanej wyspowej, wtedy zawieszamy je przy suficie. Można również wybrać okap wyspowy, ale montowany w suficie podwieszanym. Wszystko zależy od naszej fantazji, upodobań i oczywiście zasobności portfela.

Sprzęty kuchenne, niezależnie od ich rodzaju, mają również różne możliwości wykończenia kolorystycznego czy materiałowego. Tutaj wszystko zależy od naszego poczucia estetyki lub upodobań. Trzeba jednak pamiętać, iż należy połączyć funkcjonalność ze stylistyką całej zabudowy kuchennej.

Nowoczesna kuchnia

Nowoczesna kuchnia

Poza sprzętami, które wymieniłam, jest także szereg urządzeń, które nie są niezbędne do funkcjonowania w kuchni. Mam tu na myśli mikrofalówkę czy ekspres do kawy.

Jeśli potrzebujecie takiego sprzętu, jesteście jego zwolennikami, a ma to być sprzęt pod zabudowę, to urządzenia powinny być z tej samej linii stylistycznej. Inaczej nie będą dobrze się prezentowały w zabudowie kuchennej.Opracowano:
Judyta Grzybek
ArchJudyta Aranżacja Wnętrz Judyta Grzybek

Architekt wnętrz - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 13 031 Architektów Wnętrz najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o architekturze wnętrz